Elektrina, plyn, či indukcia?

25.04.2017

Súčasným kuchyniam dominujú čisté, rovné a ľahko udržiavateľné povrchy. Tento trend sa odráža aj v presadzovaní sa rôznych varných dosiek. Ak sa nachádzate vo fáze, že sa práve rozhodujete, akú vlastne zvoliť, nechajte si poradiť. Najefektívnejší spotrebič z kategórie varných dosiek je indukčná varná doska, ktorá je úspornejšia ako sklokeramická varná doska so sálavými platňami.

Ponúkame stručný prehľad jednotlivých typov varných dosiek z najdôležitejších hľadísk:

  • efektívnosť: najefektívnejšie je indukčná varná doska - 90%, sklokeramická sálavá - 65%, najmenej efektívna je plynová - 52%, pretože plameň a jeho teplo sa odovzdáva do okolia, nie na dno hrnca
  • rýchlosť nábehu teploty je vyššia pri indukcii a sklokeramike - kým zapálite plameň plynového horáka, elektrická zóna je už horúca
  • spotreba: opäť najvýhodnejšia je indukčná varná doska - ohrev platne sa vždy prispôsobí veľkosti hrnca (aj na veľkej platni môžete zohrievať malý hrniec, ohrieva sa vždy iba kontaktná plocha), pri odobratí panvice (napr. pri pečení palaciniek) sa varná doska uvedie do polohy "stand-by" a opäť sa zapne po položení panvice na varnú plochu

Indukčná varná doska

Výhoda indukcie je v rýchlosti nábehu nastavenej teploty, detekcii nádoby - jej prítomnosť a rozmer (zóna sa zapne, iba ak na ňu položíte hrniec a prispôsobí sa jeho veľkosti), okamžitom znížení výkonu a tým aj teploty v hrnci (reakcia ako pri plyne).

Na indukčnú platňu potrebujete hrnce s magnetickým dnom - bez magnetického dna nebude indukcia pracovať, pretože medzi medenou cievkou a dnom hrnca vzniká magnetické pole, ktoré generuje teplo v hrnci. Hrnce s hliníkovým jadrom alebo varné sklo na indukcii nepracuje. Pri kúpe hrncov je potrebné skontrolovať, či sú vhodné pre použitie aj na indukciu jednoducho s pomocou magnetky.

Sklokeramická varná doska

Ak ste sa rozhodli pre sklokeramickú dosku preverte si vlastnosti a ponúkané funkcie. Dôležitý je rozsah stupňov nastavenia, Jet start (rýchly ohrev) alebo nízkoteplotné funkcie. Nastavenie časovača - automatického vypnutia varnej zóny po uplynutí nastaveného času.

Sklokeramické varné dosky je dnes už možné inštalovať aj do štandardnej zásuvky 230 V. Pri spotrebičoch s takouto možnosťou sa musí nastaviť maximálny príkon spotrebiča podľa ističa. Naša norma predpisuje, že spotrebiče s príkonom nad 5,5 kW majú byť pripojené do samostatnej zásuvky na 3 fázy 380 - 400 V, preto je potrebné, aby pripojenie vykonal servisný technik. Pri pripojení varnej dosky sa vždy riaďte pokynmi výrobcu.

Plynová varná doska

V súčasnosti sú okrem klasických plynových varných zón so smaltovaným povrchom k dispozícii aj sklokeramické plynové dosky alebo dosky z tvrdeného skla. Čo sa týka užívateľského komfortu, oba povrchy sú rovnako odolné, no v prípade plynových varných dosiek sa používa častejšie tvrdené sklo. S pripájaním plynového spotrebiča sa určite obráťte na servisného technika, ktorý vám následne vystaví aj potvrdenie o zapojení spotrebiča (buď montážny list alebo potvrdenie/poznámku do záručného listu). Na tomto potvrdení trvajte, slúži ako záruka k spotrebiču, a tiež ako vaša poistka v prípade havárie plynu a pod. Svojpomocné zapojenie je zakázané, v prípade akéhokoľvek úniku plynu, poškodenia spotrebiča, plynových hodín, plynovodu v byte - všetku zodpovednosť bude niesť majiteľ spotrebiča. 

zdroj: LepšieBývanie.sk 

MOLYN kuchyne a interiéry - DALNO kuchyne, Janka Kráľa 4869 - Colorhouse 1, 955 01 Topoľčany, +421 911 010 664
Copyright © 2019 D KUCHYNE a INTERIÉRY Topoľčany. Všetky práva vyhradené.