Meníte kuchyňu? Nezabudnite myslieť na tieto detaily skôr, než začnete!

22.05.2017

Predtým, než sa pustíte do prerábky kuchyne, treba premyslieť postup väčších stavebných úprav. 

Príprava na kuchyňu zahŕňa rozmiestnenie rozvodov vody, elektriny a plynu. Aby všetko spĺňalo bezpečnostné normy, oplatí sa zájsť si po návrh kuchyne do kuchynského štúdia. Získať tam môžete nielen vizualizáciu kuchyne, ale aj technický výkres so zakreslením presných výšok elektrických rozvodov, prívod plynu, vody a umiestnenie odpadu. Bude vám slúžiť ako vynikajúci podklad pre majstrov. 

Ak pôjde o rekonštrukciu kuchyne, odborník kuchynského štúdia by mal v návrhu zohľadniť existujúce rozvody a snažiť sa ich čo najmenej presúvať. Pri stavebných prácach by ste nemali triafať s ich umiestnením len tak naslepo.
Slovenské normy majú svoje obmedzenia a odborne spôsobilý pracovník vám napíše revíznu správu len vtedy, ak sú v poriadku. 

Na čo nezabudnúť?
Jednoduchší model je prípad novostavby, ak sa so stavebníkom či developerom dohodnete, že prípravu rozvodov zrealizuje podľa vášho konkrétneho plánu. V opačnom prípade sa aj v novom byte budete musieť púšťať do náročnej stavebnej prípravy kuchyne ešte raz. Pri rekonštrukcii vám skontroluje odborník stav vodovodných rúr, či nie je potrebná ich výmena, alebo premiestnenie. Väčšinou sa dorába napojenie odtoku vody z umývačky alebo práčky a osádza drezový sifón s prípojkou na odtokovú hadicu umývačky, práčky alebo aj drvičky odpadu. K novej kuchyni patria nové rozvody elektriny na zabezpečenie osvetlenia a napojenia spotrebičov. 

Plynové obmedzenia
Ak plánujete plynovú varnú dosku, budete potrebovať odborne spôsobilého pracovníka na zapájanie plynových spotrebičov v domácnosti. Bohužiaľ ich nie je veľa, preto rátajte s dostatočne veľkou časovou rezervou. Plynár sa postará o umiestnenie plynovej rúry podľa normy vo výške 70 cm ukončenou guľovým ventilom. Ventil by mal byť umiestnený vo vedľajšej skrinke od plynového spotrebiča. K nemu vedie pripojovacia hadica, ktorá má predpísanú dĺžku maximálne 1,5 metra. Plynový varný panel si vyžaduje aj prívod elektriny na zapojenie elektrickej iskry pri horákoch. Umiestnenie elektrických zásuviek má určenú nielen výšku osadenia, ale z dôvodu bezpečnosti aj miesto vo vedľajšej skrinke v susedstve spotrebiča. V prípade nehody by malo byť zabezpečené okamžité a bezproblémové odpojenie prístroja z elektriny. 

Čo kážu normy?
Naše normy určujú výšku osadenia zásuviek aj odpadu vody.
Spotrebiče s vyšším elektrickým príkonom sa odporúča istiť oddelene od ostatných spotrebičov v kuchyni. Najčastejšie je to samostatný chránič na rúru, alebo sklokeramickú a indukčnú varnú dosku. Všetky chrániče by mali byť voľne prístupné.
Výhoda je, ak sú v blízkosti kuchyne. Ľahký prístup ku chráničom oceníte napríklad v prípade vznietenia či inej neočakávanej poruchy.
Ošemetnou záležitosťou je vedenie plynu. Ak by ste uvažovali o plynovej platni na kuchynskom ostrovčeku, žiaľ z bezpečnostného hľadiska to nie je možné. Spoľahnúť sa môžete len na elektrinu.
Pri plánovaní ostrovčeka s varnou zónou nezabudnite siahnuť po špeciálnom ostrovčekovom odsávači. Obľúbené sú v súčasnosti odsávače zabudované v stropnom podhľade. 

Vstavané spotrebiče

Už pri plánovaní kuchyne by malo byť jasné, či nebude na stene za linkou vedené potrubie. Tento fakt je dôležitý pre správne osadenie vstavaných spotrebičov. Ak sa tomuto riešeniu nevyhnete, je potrebné siahnuť po širšej pracovnej doske ako je štandardných 60 centimetrov. Nielenže týmto opatrením prekonáte prekážku osadených rúr, ale rozšírite si aj pracovnú plochu. Pozor si treba dať aj pri osádzaní digestora. Dôležitá je vzdialenosť medzi varnou doskou a telesom odsávača. Pri elektrickej doske je minimálna vzdialenosť 65 cm, pri plynovej približne 75 cm. Dôvodom je možné vzplanutie nachytaných mastných zvyškov na spodnej stene odsávača. Odsávač by nemal byť napojený na komín určený na kotol alebo iné ohrievacie telesá.

Aj drvička má nároky
Túto pomocníčku môžete inštalovať pod drez s priemerom odtokového otvoru aspoň 9 cm. Drez sa môže upraviť na požadovaný priemer, ak nie je smaltovaný, keramický, plastový alebo s plechom tenším ako 0,6 mm. Drvičky pracujú pod napätím 220 až 240 V a dajú sa ovládať dvojpolohovým vypínačom alebo pneumatickým spínačom. Odpadová trubka ústiaca do steny sa musí umiestniť nižšie ako odpadový výpust drviča, čo zaručí bezproblémové odtekanie odpadovej vody. 

Autor: Edita JANÍKOVÁ/ipeknebyvanie.sk 

MOLYN kuchyne a interiéry - DALNO kuchyne, Janka Kráľa 4869 - Colorhouse 1, 955 01 Topoľčany, +421 911 010 664
Copyright © 2019 D KUCHYNE a INTERIÉRY Topoľčany. Všetky práva vyhradené.